Na svatbu se často připravujete i řadu měsíců. Aby všechno vyšlo, tak jak jste si s partnerem vysnili, je klíčové rozpracovat podrobný harmonogram celého svatebního dne. A to včetně příprav. Kdy začnou floristky chystat květinovou výzdobu, v kolik hodin přijede catering nebo vizážistka? Spousta věcí se musí stihnout ještě před příjezdem hostů. A v kolik by měl začít obřad nebo kdy přijde na řadu krájení dortu a focení? To vše musí někdo vymyslet.
Hlavní body, které mít na paměti
- Harmonogram je především vodítkem pro osobu, které dáte koordinaci svatby na starost. Není potřeba vše dodržovat do posledního puntíku. Nejdůležitější je, aby se hosté bavili a vše přirozeně plynulo.
- Při plánování harmonogramu myslete i na přesuny. Čím více jich bude, tím více času si ukrádáte ze svatby. Nejlepší je mít vše na jednom místě.
- Pozor na gratulace. Čím více hostů je, tím více je potřeba na ně vyhradit času.
- Hlídání času nechte nejlépe na profesionálovi – koordinátorce či moderátorovi. Vaším jediným úkolem je bavit se s hosty a na čas zapomenout. Je to práce na celý den. Nejlepší kamarádka nebo sestra ženicha by vám za takový úkol asi moc nepoděkovaly. I ony si přece chtějí svatbu užít s vámi.
- Pokud pro vás hosté plánují nějaké překvapení, musí to osoba, která harmonogram hlídá, vědět.
Nejdůležitější otázka: Dopolední či odpolední obřad
Před tím než vůbec začnete harmonogram sestavovat, je nutné rozhodnout, kdy se bude konat obřad. Od něj se totiž odvíjí veškeré další plánování. Toto rozhodnutí ovlivní nejen atmosféru dne, ale i délku a charakter dalšího programu. Mezi snoubenci bývá nejoblíbenějším časem pro obřad 14. – 15. hodina. I z hlediska koordinace je toto načasování výhodné. Získáte dostatek prostoru na přípravu, hostům tak akorát vyhládne na pozdější oběd a další zábavný program může začít kolem 18. hodiny.
Dopolední varianta:
- Je dražší (zejména kvůli tomu, že podáváte více jídel).
- Budete muset vstávat velmi brzy, aby se vše stihlo.
- Dříve přijde únava.
Kdy se hodí dopolední obřad? Někdy je nutností při církevních obřadech v kostele. Hojně využívaný je také při svatbě s velkými přejezdy. Díky dostatku času zbyde více prostoru pro zábavu.
Brzké odpoledne (13. – 15. hodina):
- Hosté se sjíždí až po snídani a někdy i obědě.
- Ráno máte více času na spánek i na přípravy.
- Na zábavu zbývá dostatek prostoru (v případě žádného či krátkého přejezdu).
- Vydržíte slavit déle.
Varianta navečer (16. – 18. hodina):
- Vhodné pro ty, kteří chtějí mít svatbu ve stylu jedné velké párty.
- Obřad k večeru snoubenci také často volí, jestliže je svatba překvapením pro hosty, kteří byli pozváni například na “oslavu narozenin”
Plánujete svatbu a nechcete na nic zapomenout?
Stáhněte si ZDARMA Můj Průvodce svatbou – svatební checklist, díky kterému budete přesně vědět, KTERÉ kroky a KDY podniknout, abyste na nic nezapomněla.
Naplánujete si harmonogram svatby, zasedací pořádek a díky přehledné tabulce perfektně dodržíte rozpočet.
Ukázka harmonogramu svatebního dne
Každá koordinátorka dobře ví, že první kroky k hladkému průběhu svatebního dne, přicházejí na řadu už pár dní před stavbou.
- Vždy je dobré telefonicky ověřit aktuální stav u všech dodavatelů. Určitě nechcete řešit přímo v den “D”, že na vás vizážistka zapomněla a že dort dorazí později.
- Den před svatbou je také potřeba připravit místo svatební hostiny. Tak aby vše čekalo již připravené na příjezd hostů.
Samotný den je dobré si rozkouskovat na co nejkonkrétnější části podle toho, kdy má kdo dorazit a co je potřeba udělat. Dobře zpracovaný harmonogram umožní sledovat, zda jde vše podle plánu a jestli se na něco nezapomnělo. Snažte se co nejlépe odhadnout, kolik co může zabrat času a nechte si dostatečnou rezervu. Konkrétní harmonogram se odvíjí nejen od programu, ale i místa konání.
Svatební harmonogram
9:00
Příjezd koordinátorky na místo.
Floristé chystají květinovou slavobránu.
10:00
Příjezd cateringu.
Doručení dortu a sweet baru na místo.
10:00 – 11:00
Vizážistka připravuje maminku nevěsty a družičky.
11:00
Příjezd fotografa.
12:00 – 13:30
Vizážistka připravuje nevěstu.
13:00
Dodání svatebních květin koordinátorce.
Příjezd kapely.
13:30 – 13:50
Příchod hostů, které přivítá a nasměruje koordinátorka.
První pohoštění a kapela začíná hrát.
13:55 – 14:00
Přesun hostů na místo obřadu.
14:00
Začíná obřad.
14:25
Konec obřadu.
14:25 – 14:55
Gratulace.
Skupinové focení.
14:55 – 15:00
Přesun na hostinu.
15:00
Přenášení přes práh, rozbití talíře a usazení hostů.
Přípitky a proslovy.
Začíná svatební hostina.
16:00
Příchod animátorky pro děti.
16:30
Krájení dortu.
17:30
Novomanželský kvíz.
18:00
První tanec.
19:00
Házení kytice.
Večerní grilování a párty.
19:05 – 19:30
Romantické focení novomanželů.
20:00
Animace pro děti končí.
22:00
Fotograf odjíždí.
0:00
Půlnoční guláš.
2:00
Oslavy končí.
Tip na závěr
Pokud si nejste jistí, co vše je potřeba udělat a naplánovat, nejlepším řešením je domluvit si konzultace, někoho poprosit o pomoc s organizací nebo si rovnou nechat naplánovat svatbu od A do Z profesionálkou. Jak jsem zmiňovala na začátku, samotný harmonogram svatebního dne je důležitý především pro vaši koordinátorku. Vy pusťte všechny starosti z hlavy.
Skvělým nápadem je vytvořit tištěné programy pro hosty a nechat je na stolech k nahlédnutí. Všichni přítomní si tak udělají představu o tom, jak celý den bude vypadat a ujistí se, že jim neunikne žádný z důležitých momentů.