Svatební blog

Plánování svatby: Vytvořte si svůj vlastní checklist

Plánování svatby: Vytvořte si svůj vlastní checklist

Těsně po zasnoubení nastupuje pocit euforie a obrovské radosti. Nejraději byste oblékla bílé šaty a řekla své ano hned. Pak ale začnete přemýšlet o tom, co vše je třeba zařídit. Zatímco zásnuby byly spontánní a logisticky nenáročné, o svatbě to rozhodně neplatí. Přečtěte si pár základních pravidel k plánování vašeho velkého dne.

3 základní principy svatebních příprav

Kdy začít: Svatbu začněte plánovat nejlépe hned po zasnoubení. Především si s partnerem vyjasněte své sny, představy a vyberte datum. Ideální je s přípravami začít 6–12 měsíců dopředu. To ale neznamená, že se to nedá stihnout i rychleji. Pokud si přejete, svatbu je možné stihnout zorganizovat klidně i za měsíc. Ovšem za jedné podmínky: nebudete trvat na konkrétním místě, datu, kapele atp.

Ujasněte si priority: Na vaší svatbě bude pracovat spoustu různých dodavatelů od fotografa, kapely, floristek nebo cukrářů. Jejich kapacity se většinou plní rychle. Rozmyslete si, u kterých z nich dokážete dělat kompromisy a u kterých ne. Víte, že chcete konkrétního fotografa? Začněte ho řešit jako první položku na seznamu. Teprve potom zařizujte dort, svatební květiny a všechno ostatní.

Od hrubých rysů k detailům: Připravte se na to, že vás při plánování svatby čeká spousta velkých i malých rozhodnutí. Začněte od těch větších a pak teprve přistupujte ke konkrétním detailům. Svatbu tesáme jako sochu z kamene. Věřte, že pokud budete chtít vyřešit hned všechno najednou, zahltí vás to. I proto není od věci, zařídit si konzultaci s profesionálem.

Plánování svatby: Vytvořte si svůj vlastní checklist

Příklad svatebního checklistu

12–9 měsíců před svatbou

 • Určete si rozpočet. Stanovte maximální částku, kterou si přejete utratit.
 • Vyberte datum. Pokud víte datum, můžete rovnou začít zjišťovat dostupnost klíčových dodavatelů (pamatujte, co jsme si říkali výše – postupujte podle priorit).
 • Organizátorka a/nebo koordinátorka. Rozhodněte se, jestli budete chtít pomoc organizátorkykoordinátorky. Organizátorka vám pomůže vybrat a seřadit jednotlivé prvky svatby i zařídit dodavatele. Koordinátorka zase sladí všechny připravené části svatebního dne, tak aby vše plynulo hladce.
 • Vypracujte seznam hostů. Počet hostů se může odvíjet i od stanoveného rozpočtu či naopak.
 • Zajistěte oddávajícího. Rozhodněte se, jestli si přejete církevní nebo občanský sňatek. Od toho se budou odvíjet i další body.
 • Vyberte místo pro obřad a pro svatební hostinu. Zjistěte jejich dostupnost na základě preferovaného data.
Průvodce si stáhněte úplně zdarma!

Plánujete svatbu a nechcete na nic zapomenout?

Stáhněte si ZDARMA Můj Průvodce svatbou – svatební checklist, díky kterému budete přesně vědět, KTERÉ kroky a KDY podniknout, abyste na nic nezapomněla.

9–6 měsíců před svatbou

 • Rozmyslete si styl svatby a svatební téma. Je čas se začít rozhodovat, jestli a jaké bude mít svatba téma nebo barvy.
 • Vyberte fotografa a kameramana. Fotografové a kameramani bývají často zabookovaní měsíce dopředu. Je na místě domluvit s nimi vše včas.
 • Začněte obhlížet svatební šaty. Obzvlášť, pokud si budete šaty půjčovat, vyplatí se začít je řešit s předstihem.
 • Navrhněte a vytiskněte oznámení. Začněte pomalu rozhodovat, jak pozvánky pro hosty budou vypadat a nechte je poslat do tisku.
 • Objednejte catering. Rezervujte catering a s ním spojenou obsluhu. Začněte společně pracovat na sestavení svatebního menu.
 • Vyberte cukráře. Rozhodněte se, jaký dort si přejete, a jestli hostům nabídnete i sweet bar.

6-3 měsíce před svatbou

 • Rozešlete připravené pozvánky. Posíláme je zpravidla nejdříve 6 měsíců předem, nejpozději pak 6 týdnů před svatbou.
 • Rezervujte další dodavatele. Začněte obvolávat floristy, dekoratéry, vizážistku (počítejte s tím, že si budete muset svatební účes a líčení vyzkoušet), kapelu nebo DJ a další.
 • Rozhodněte se o programu. Přejete si na svatbě předtančení, barmanskou show, animátora pro děti nebo ohňostroj? Je na čase to začít řešit.
 • Dokončete výběr šatů a obleku. V tuhle chvíli by bylo dobré, kdyby nevěsta a ženich měli šaty a oblek vybrané.
 • Zajděte do zlatnictví. Kupte snubní prstýnky. A počítejte s tím, že pokud chcete na prstýnky nechat vyrýt například datum svatby, bude to čas navíc.
 • Vypracujte seznam darů. Pokud si přejete, aby se hosté řídili seznamem svatebních darů, je na čase ho začít vypracovávat a rozselat ho, jakmile vám hosté potvrdí účast na svatbě.

3 měsíce před svatbou

 • Vytvořte svatební program. Finalizujte podobu svatebního programu. Podle něho sestavte (nechte sestavit koordinátorku) i podrobný harmonogram.
 • Nechte vytisknout vše, co je třeba. Svatební program, jmenovky na stůl, menu atp.
 • Sestavte seznam hudby. Vyberte, jaká píseň bude hrát při obřadu, jakou si zvolíte pro první tanec nebo co zahraje kapela a pustí DJ (někteří snoubenci vytvářejí sdílený playlist, kam nechávají hosty přidávat jejich oblíbenou muziku).

1 měsíc před svatbou

 • Potvrďte si detaily s dodavateli. Zařiďte si závěrečnou schůzku a prověřte, že je vše domluvené, tak jak si přejete.
 • Začněte plánovat zasedací pořádek. Tento úkol vám může trvat déle, než byste předpokládali. Dejte si na něj dostatek času.

Svatební den

 • Den před svatbou. Naposledy zkontrolujte, že všichni vědí, co mají dělat a kdy.
 • Den “D”. Užijte si svůj velký den naplno! S tím souvisí i nutnost pověřit někoho koordinací celého svatebního dne.

Po svatbě

 • Doplaťte faktury. Po svatbě zaplaťte doplatky všem dodavatelům.
 • Oslava výročí. Tento bod se předpokládá pár let po svatbě. Ale proč krásné roky nepodrthnout oslavou výročí svatby.

Plánování svatby: Vytvořte si svůj vlastní checklist

Kolik příprava svatby bude stát

Všude kolem sebe slýcháme, jak jsou svatby strašně drahé. Ale ve skutečnosti je možné si rozpočet více či méně přizpůsobit svým potřebám. Můžete utratit 50 tisíc i milion. Vše záleží na konkrétních požadavcích. Většina svatebních organizátorů pro své klienty dokáže rozpočet vytvořit a hlavně i dozorovat, pokud si tak snoubenci přejí.

Tip od Markéty: Klientům vždy doporučuji vyhnout se placení přímo na svatbě. Nejlepší variantou je zaplatit předem zálohu a doplatek až po svatbě. Vytahovat bankovky na místě není zrovna elegantní. Věřte, že na placení během dne nebudete mít čas ani náladu.

Jak si plánování svatby užít

Před svatbou i v samotný svatební den je potřeba spoustu věcí zařídit a někdy toho může být moc. Klíčem je najít si k sobě dobrou parťačku, se kterou se budete cítit v bezpečí a v klidu. Některé nevěsty si například rády před svatbou odletí na dovolenou načerpat energii. A o svatební přípravy už se v posledních okamžicích vůbec nestarají. Jiné se odreagují svou oblíbenou činností. Ať už si vyčistí hlavu při běhu, zajdou si na střelnici nebo kouknou na oblíbený film.

Proč si nás vybrat?

Uspořádáme vám jedinečnou svatbu snů. Kdekoliv. A kdykoliv.

Profesionalita

Individuální přístup

Spolehlivost, flexibilita

Spolehlivost, flexibilita
Otevřít WhatsApp
Potřebujete poradit?
Dobrý den, jak můžeme pomoci?