Svatební blog

5 + 1 tipů na nezapomenutelný svatební program

5 + 1 tipů na nezapomenutelný svatební program

Každá svatba by měla být protkaná romantickými okamžiky, smíchem plným radosti, dobrým jídlem a… skvělou zábavou. Zda vsadíte na osvědčené klasiky, nebo si pro hosty připravíte překvapení, která by nikdo z nich nečekal, je jen na vás. Zjistěte, jak zvládnout naplánovat svatební program vyhovující vašemu rozpočtu i požadavkům. A k tomu si přečtěte i pár tipů na svatební hry nebo netradiční show.

Tip 1: Promýšlejte program svatby spolu se svatebním harmonogram

Svatební program a harmonogram nejsou jedno a to samé, přesto spolu velmi úzce souvisí. Minimálně jedno rozhodnutí v časovém rozvrhu vašeho velkého dne zásadně ovlivní vymýšlení programu svatby. Řeč je o načasování obřadu. Pokud se rozhodnete pro dopolední obřad, znamená to hodně prázdného času, který je třeba vyplnit. I z hlediska rozpočtu proto může být vhodnou volbou právě odpolední obřad. Dnes mezi snoubenci bývá nejoblíbenější 14. – 15. hodina.

Tip 2: Pozor, kam koho posadíte

O tom, že není ideální vedle sebe usadit rozvedenou tetu se strýcem, kteří se nemohou ani cítit, asi mluvit nemusíme. Zasedací pořádek je třeba dobře promyslet. A to z více úhlů. Kdo vedle koho bude sedět, může zásadně ovlivnit atmosféru a plynutí dne. Ať už se rozhodnete pro tradiční společné stolování ve tvaru U nebo T, anebo pro moderní uspořádání samostatných stolů, pamatujte, že se hosté nesmí nudit. Na svatbách se často schází lidé, kteří se nikdy dříve nepotkali. Pokud je to možné, zkuste usadit hosty tak, aby kolem sebe měli vždy někoho známého

Průvodce si stáhněte úplně zdarma!

Plánujete svatbu a lámete si hlavu se zasedacím pořádkem?

Stáhněte si ZDARMA Můj Průvodce svatbou, díky kterému si snadno vytvoříte seznam hostů a jejich rozsazení.

Průvodce je jediný svatební checklist, který budete potřebovat, abyste na nic nezapomněla.

Tip 3: Hosté milují tradice i svatební hry

5 + 1 tipů na nezapomenutelný svatební programNěkteří snoubenci si bez nich svatbu nedokáží představit, jiní si na nich tolik nepotrpí. Spousta hostů by ale bez alespoň jedné svatební tradice či hry měla pocit, že byla ochuzena o velkou část zábavy.

Pár tradičnějších zvyků:

Házení rýže je prý spojené s představou bohatství a plodnosti. Svatebčané utvoří po obřadu špalír, jehož středem procházejí čerství novomanželé, zatímco je zasypávají zrna rýže či konfety. Ale pozor, je nutné myslet i na to, že za sebou necháte pěkný nepořádek, který je třeba uklidit. Poslední roky se stává milou alternativou foukání do bublifuku. Záplava stovek bublin je skutečně okouzlující podívanou.

Vypouštění svatebních holubů má být symbolem lásky a věrnosti, která najde vždy cestu zpátky domů. Holuby se staly oblíbenými nejen díky své barvě, ale i díky tomu, že mají celý život jednoho partnera. Jejich vypouštění (z rukou nebo z košíku) naplánujte třeba hned po gratulacích. Ale pozor, holuby je možné vypouštět jen v určitých měsících a za příznivého počasí.

Rozbíjení talíře a zametání střepů probíhá před svatební hostinou. Novomanželé dostanou lopatku a smetáček a společnými silami posbírají štěstí, které střepy symbolizují. Hluk, který doprovází rozbití talíře, prý zase odhání zlé duchy.

Dalšími oblíbenými zvyky jsou konzumace polévky z jednoho talíře, společné rozkrojení svatebního dortu, první novomanželský tanec, házení svatební kytice nebo únos nevěsty.

Na mnoha svatbách jsou čím dál oblíbenější i nejrůznější hry:

U novomanželského kvízu se nejen dobře pobavíte, ale také prověříte, jak dobře znáte svůj vztah. Novomanželé se posadí zády k sobě a každý dostanou do jedné ruky botu nevěsty a do druhé botu ženicha. Pak moderátor čte předem připravené otázky, na které novomanželé odpovídají pomocí bot. Například, kdo má častěji pravdu? Zvednutí boty nevěsty znamená odpověď nevěsta a naopak.

Poznávání nevěsty podle kotníků je vtipným způsobem, jak pobavit hosty a trochu pozlobit ženicha. Stačí ženichovy zavázat oči, vybrat pár přítomných dam včetně nevěsty a poté nechat novopečeného manžela poznat svou ženu podle kotníku. Pokud chcete hru trochu oživit, propašujte do řady i jednoho z ženichových kamarádů.

Tip 4: Připravte (nejen) půlnoční překvapení

5 + 1 tipů na nezapomenutelný svatební programAčkoli svatebními tradicemi a hrami nikdy nezklamete, asi jimi žádného z hostů nepřekvapíte. Součástí svatby může být ale i originální show. Jen pozor, pokud ji někdo ze svatebčanů připravuje jako překvapení. O změně v programu vždy musí vědět osoba, která svatbu organizuje či koordinuje. Takovým programem může být:

Předtančení profesionálních tanečníků se hodí na klasickou romantickou i netradičně laděnou svatbu. Nechte si zatančit waltz nebo si objednáte originální hip hopové číslo. Váš výběr rázem promění atmosféru u parketu.

Ohnivou nebo laserovou show byste na svatbě asi nečekali. Použijte ji jako stylové zpestření výjimečného dne a dopřejete sobě i hostům zážitek, který se nevidí každý den.

Soukromý koncert oblíbené kapely nebo nadaného příbuzného je dárkem, který musí nadchnout snad každého. O zbytek zábavy se může postarat DJ.

Fotokoutek s připraveným polaroidovým fotoaparátem a albem, kam hosté mohou lepit právě pořízené snímky a psát vzkazy novomanželům začíná být jednou z nutností moderních svateb. Nejen že zabavíte hosty, ale zůstane vám i krásná upomínka.

Karaoke je někde na pomezí překvapení a svatební hry. Ať už se mezi svatebčany najdou nečekané talenty, či jejich výkony budou tahat za uši, čeká vás večer plný potlesku i smíchu. Na tenhle program se bude zaručeně vzpomínat na každém rodinném setkání.

Ohňostroj spojujeme především s novým rokem. Ale i na svatbě něco velkého a nového začíná. Proč nezakončit nezapomenutelný den krásnou hrou světel a barev na noční obloze.

Tip 5: Nezapomeňte na svatbě na dětský program

Při vymýšlení svatebního programu bychom neměli zapomínat ani na nejmenší účastníky svatby. Předpokládat, že se zabaví programem pro dospělé, by mohlo být zásadní chybou.

Připravte dětský koutek, kam se budou moct uchýlit všechny malé děti a navzájem se seznámit. Vybavte ho omalovánkami i speciálními dobrotami. Například taková čokoládová fontána bude nepřekonatelným hitem nejen mezi dětmi. Případné umazání lze vyřešit jednorázovými pláštěnkami.

Skvělou volbou je zajistit animátory či jiný dozor, který připraví pro děti speciální aktivity a dá na ně pozor. Často se pro tuto roli oslovují například učitelky z mateřské školky. Dle rozpočtu, počtu dětí i charakteru daného místa můžete zvolit třeba modelování zvířátek z balónků, malování na obličej, návštěvu kouzelníka nebo dětskou diskotéku.

Tip na závěr: Program nechte na očích

Nechte vyrobit tabuli s oficiálním programem nebo vytiskněte malé prográmky na každý stůl. Tak aby hosté věděli, kdy je co čeká a nenechali si nic důležitého uniknout. Pokud je chcete něčím opravdu překvapit, dejte k danému času poznámku „Svatební překvapení č. 1”, „Půlnoční překvapení” atp.

Svatební program si jako snoubenci tvoříte sami a pro sebe. Měl by být tudíž plný aktivit, na které budete rádi vzpomínat a které si skutečně užijete. Přijde vám například házení kyticí jako překonaná tradice? Pokud se vám do něčeho nechce, ze svatebního programu to vypusťte nebo přizpůsobte svým představám.

Myslete také na to, že svatební den chtě nechtě bude organizačně náročný a že menším či větším zádrhelům se dost možná nevyhnete. Abyste si program užili skutečně na maximum, není od věci jeho náplň a především naplánování konzultovat s profesionálem a pověřit hlídáním průběhu a dodržováním harmonogramu někoho jiného. Zvolte třeba profesionální svatební organizátorku či koordinátorku, která může vaši svatbu připravit klidně od A do Z. A vám tak ušetřit spoustu času i starostí.

Proč si nás vybrat?

Uspořádáme vám jedinečnou svatbu snů. Kdekoliv. A kdykoliv.

Profesionalita

Individuální přístup

Spolehlivost, flexibilita

Spolehlivost, flexibilita
Otevřít WhatsApp
Potřebujete poradit?
Dobrý den, jak můžeme pomoci?