Svatební blog

Svatební etiketa v kostce

Svatební etiketa v kostce

Říká se, že svatba je jedním z nejkrásnější dnů, který kdy v životě zažijeme. Je to také den, který je opředen nejrůznějšími tradicemi i určitými formálními pravidly. Dnes už se možná jejich striktní dodržování tolik nenosí a většina nevěst a ženichů si chce svůj svatební den hlavně užít po svém. Už dávno odzvonilo dnům, kdy se v bytě u nevěsty a jejích rodičů  schází celá rodina, nebo pravidlu, že o svatební dary se stará nevěstina maminka. Ale i tak není na škodu znát pár základní norem společenského chování i zvyklostí, které svatby provázejí. A které platí nejen pro snoubence. Zjistěte, jaké to jsou.

Svatební pozvánka

Než se dostanete k tomu, jak by taková pozvánka či svatební oznámení mělo vypadat, čeká vás ještě důležitější otázka. Koho na svatbu pozvat? Někteří snoubenci se mohou zaplést do „zvyku” zvát všechny příbuzné i rodinné známé. Takzvaně, aby se neurazilo. V takovém případě vás může čekat svatba s lidmi, které jste viděli naposledy před několika lety a uvidíte je zase až na svatbě sestřenky. Tohle pravidlo můžete s klidem obejít. Vytvořte si nové. Pozvěte ty, se kterými se cítíte opravdu dobře a bez kterých si svou svatbu nedovedete představit. Je to přece váš den.

Svatební pozvánka by vás měla co nejlépe vystihnout. Jste spíše romantický typ? Zvolte klasický design. Čeká vás netradiční svatba (třeba běžecká nebo westernová)? Promítněte to i do svých pozvánek. Dejte hostům dostatek času. Pozvánky odesílejte alespoň 6 týdnů dopředu. I když není na škodu je odeslat i mnohem dříve. Praktické je nechat si účast potvrdit. Ať máte jasno, kdo dorazí a kdo ne. Nejlepší je pozvánku předat osobně a nebo přidat zkratku R. S. V. P.

Děti na svatbě

Může to být těžké rozhodnutí. Svatba s malými dětmi nebo bez nich. Nebojte se, že se někdo urazí, pokud si budete přát svatební den bez dětí. Je to váš den a rodina i přátelé by to měli pochopit. Svatby s dětmi mohou být plné krásných a roztomilých okamžiků, ale bývají také velmi náročné. Je nutné myslet vždy na to, kdo děti pohlídá a kdo je zabaví. Jako snoubenci proto zvažte, jestli zajistíte hlídání a zábavu na míru přímo malým svatebčanům.

Tip pro hosty: Vždy dodržujte, co je psané v pozvánce. Pokud je například pozvánka pro vás a pro partnera, děti s sebou neberte. Naopak pokud je pozvánka pro celou rodinu, ale vy si chcete po dlouhé době užít krásný den se svou drahou polovičkou bez starostí o své ratolesti, oznamte to snoubencům. I oni potřebují čas na to zareagovat, např. se zasedacím pořádkem. Dobře zvažte, jestli si budete přát den naplno užít s novomanželi a dalšími hosty, nebo se budete věnovat dětem, které celá slavnost po pár hodinách nutně přestane bavit. Skvělým kompromisem může být domluvení hlídání a odvozu, který je vyzvedne, až se začnou nudit.

Ty pravé šaty nejen pro nevěstu

Vizáž a dokonale padnoucí šaty řešíte především jako nevěsta a ženich. Zvolíte klasické dlouhé bílé šaty, nebo si troufnete na krátké? Přejete si elegantní kostýmek, nebo se chcete cítit jako lesní víla v lehkých šatičkách? Je to jen na vás. Pozor ale, pokud se svatba bude konat v kostela. V tom případě musíte mít zakrytá kolena, ramena a závoj. Ženich může zvolit tmavý oblek, vyletněnou variantu ve světlejších barvách nebo žaket.

Nezapomínejte ale ani na hosty. Někdy je může pohled do skříně před svatbou pěkně potrápit. Dejte jim jasná vodítka. Nemusíte hned vybírat tematické barvy. I když i to je možnost. Řekněte jim především, v jakém stylu budete oblečeni vy. Oni musí svou volbu přizpůsobit podle vás a na základě toho vyhodnotit, jaký outfit bude tím ideálním.

Obecným pravidlem pro svatebčany, respektive pro svatebčanky je, že bílá barva patří pouze nevěstě. A to i když nevěsta sama bílé šaty nezvolila. Stejně tak černá barva není ideální volbou. Pokud si myslíte, že muži to mají snadnější, pak se mýlíte. Například smoking se nehodí pro dopolední či odpolední svatby. Nosí se až po 19. hod. Naopak frak, ačkoli by se měl nosit až po 20. hod., je povolen. Ovšem mělo by se jednat o velmi významnou svatbu a nevěsta by v tom případě měla mít velkou bílou toaletu se závojem.

Tip pro hosty: Jestliže si nejste jistí, co na sebe, vždy je nejlepší zeptat se snoubenců.

Momenty před obřadem

Jen pár chvil před velkým okamžikem. Nevěsta a ženich se někde, každý zvlášť, připravují na svou velkou chvíli a hosté pomalu přijíždějí. Svatebčany by měl někdo přivítat se svatební vývazkou v podobě mašličky nebo myrty – svobodní si ji připnou na levou, vdané či ženatí na pravou stranu – a měl by je uvést či nasměrovat do prostoru s malým občerstvením. Občerstvení nejen, že hosty zabaví před tím, než všechno vypukne, ale také slouží k tomu, aby se zde společně sešli a začali se seznamovat a poznávat.

Svatební průvod a obřad

Dnes už se i od této tradice postupně upouští. Zástup lidí procházející návsí je už minulostí. Přesto si řekneme, jak by takový svatební průvod měl vypadat:

  1. Nejdříve jde ženich se svou matkou.
  2. Za nimi matka nevěsty s otcem ženicha.
  3. Následují všichni svatební hosté. (Ačkoli v současnosti už ve většině případů hosté bývají usazeni ještě před obřadem a v průvodu jdou jen snoubenci se svými nejbližšími.)
  4. Průvod hostů zakončují svědci.
  5. A jako poslední přichází nevěsta se svým otcem.

Při obřadu by svatební hosté měli pozorně poslouchat a být potichu (i proto zde zvažte přítomnost dětí). Nebojte se ještě před svatbou poprosit hosty o to, aby nechali své mobilní telefony v kapsách. Ujistěte je, že na svatbě bude profesionální fotograf a že si přejete vidět jejich obličej, nikoli nejnovější iPhone.

Gratulace a dary

Pokud přicházíte na svatbu jako host, držte se pár základních pravidel:

  • Kdo přichází na svatební hostinu, ten přináší svatební dar.
  • Nechte dary ještě před obřadem na předem určeném místě.
  • Gratulace po obřadu by měla být krátká, vše ostatní si můžete říct později.

Jako novomanželé můžete nechat rozbalování darů klidně až po dezertu. Poděkujte všem všeobecně. Nejmenujte. Pokud je svatba velká, nechte rozbalování darů až na druhý den. Ale nezapomeňte v průběhu dne všem poděkovat a zmínit, že se na rozbalování darů těšíte.

První tanec a zábava

Po gratulacích obvykle následuje hostina a první tanec novomanželů. V posledních letech je populární připravit si speciální taneční číslo. Ale určitě to není pravidlem. S klidnem si užijte romantický tanec. Nelámejte si hlavu s tím, jaký bude další krok. Pusťte myšlenky jen tak plynout a prožijte daný okamžik naplno. Jako novomanžele vás následně čeká tanec s vašimi rodiči a s rodiči vašeho protějšku. Teprve pak se přidávají i ostatní hosté a začíná další zábava. Živá kapela, DJ, svatební hry nebo zábavné úkoly. Je z čeho vybírat.

Vaše vlastní pravidla

To jak bude vypadat svatební programharmonogram, je jen na vás. Budete to slýchat pořád dokola – je to váš den. A pravidla si ve výsledku určujete sami. Ujistěte se, že je znají i vaši hosté a že máte po svém boku někoho, kdo vám se vším poradí a pomůže.

Proč si nás vybrat?

Uspořádáme vám jedinečnou svatbu snů. Kdekoliv. A kdykoliv.

Profesionalita

Individuální přístup

Spolehlivost, flexibilita

Spolehlivost, flexibilita
Otevřít WhatsApp
Potřebujete poradit?
Dobrý den, jak můžeme pomoci?